iwenfrdehifaes

אדריכל ואדריכלות

Architecture Designאחת מן ההחלטות החשובות לפני תחילת הבניה היא ההחלטה לגבי עיצוב המבנה, החל מהעיצוב החיצוני וכלה בעיצוב הפנים. היזם או בונה פרטי ירצה בדרך כלל להשפיע על אופי המבנה לפי הבנתו לגבי מרכיבים אסתטיים ופרקטיים של המבנה. ככל שתהיה מעורבות גדולה יותר של היזם או של בעלי הבית בתכנון, כך יגבר שיתוף הפעולה עם מתכנן הבניה דבר שיוביל להצלחת המיזם.

הצלחת תכנון ועיצוב הבית ושילובו הנכון בסביבה תגרום בראש ובראשונה לנחת רוח לבעלי הבית וכמו כן תביא לעליית ערך הנכס. 

גורמים אלו הביאו לעיתים אדריכלים לתכנן מבנים בהתאם לאופנות חולפות והפיכת מבני מגורים לחסרי מאפיינים אישיים ולרועשים מידיי. לעומת זאת, אדריכלים רבים נוקטים בגישה מתונה ואישית יותר ודוגלים בתכנון אדריכלי לפי "קווים מוקפדים ופשטות" אשר מספקים פתרונות מצויינים ומקוריים העומדים במבחן הזמן וזאת בזכות תכנון מאופק וקלאסי המתחשב בסביבה. 

 

בחירת האדריכל

בחירת אדריכל מתאים ושיתוף פעולה פורה בין היזם לבין האדריכל הם הערובה להבטחת סיום מוצלח של פרויקט הבניה. תפקידו של האדריכל להיות בראש ובראשונה קשוב לבקשות ולצרכים של היזם. על האדריכל להדריך את היזם ולתרגם את דרישותיו לפרטי תכנון תוך התחשבות באסתטיקה סביבתית, נוחות ופרקטיות.

אדריכל הוא האיש שיתכנן את ביתכם, הוא זה שיקבע איך יראה הבית ועד כמה יהיה לכם נוח ונעים לשהות בו, לכן חשוב לבחור אדריכל שיוכל לתרגם את טעמכם האישי לעיצוב ביתכם. יש לוודא שהאדריכל קולע לטעמכם האישי ויחד עם זאת זכרו כי אדריכל טוב צריך להתאים את העיצוב לטעמו של הלקוח ולא להיפך, כך שאתם בעצם קובעים איך יראה ביתכם החדש.

ותק של האדריכל הוא דבר חשוב, ויש לוודא שלאדריכל שלכם יש ניסיון בפיקוח על פרוייקטים באופן עצמאי, על מנת שידע להתמודד עם מצבים לא צפויים שקורים בשטח. יחד עם זאת, אדריכל שיש לו פחות שנות ותק מעמיתו לא אומר שהוא פחות טוב; אדריכלים צעירים יחסית עשויים להיות מעורים יותר למגמות החדשניות בעולם העיצוב, פחות מקובעים ופתוחים יותר לקבל את טעמו של הלקוח. לא חייבים גם לרוץ למשרדים הגדולים: מרבית האדריכלים המתעסקים עם בניה פרטית בארץ באים ממשרדים קטנים מאוד והזמן והיחס האישי שהם יקדישו לפרויקט שלכם עשוי להיות רב יותר מהאדריכלים במשרדים הגדולים.

היחס האישי והליווי הצמוד הם מרכיב שיש לשים אליו לב בבחירת אדריכל. האדריכל אמור לעבוד איתכם בשיתוף פעולה על מנת להתאים את טעמכם ורצונותיכם האישיים לתכנון מקיף כיצד יראה ביתכם. לכן צריך לבחון את מידת האינטראקציה עם האדריכל ואת מידת זמינותו לעבודה. אין זה אומר שהאדריכל צריך להיות חברכם בחודשים הקרובים או שהוא אמור לפקח על כל לבנה שנבנית – לצורך זה יש קבלן ומנהל אתר בניה, אך הוא אמור לספק "פיקוח עליון" על הפרוייקט (כמו תדרוך של הקבלן בכל שלבי הבניה, פיקוח כללי ובחירת החומרים) . יחסי האמון שאתם מפתחים עמו ישפיעו על התכנון והעזרה שהוא אמור לספק. האדריכל אמור גם לסייע לכם בנושא הבירוקרטיה, לתת עצות בעניין זה ואף לייצג אתכם ואת הפרויקט בפני העירייה וועדת בניין ערים, שלרובנו אין מושג כיצד עושים זאת.

עלות העבודה של האדריכל אינו אחיד בשוק וכל משרד אדריכלות קובע לעצמו את המחירים שלו, בדרך כלל המחירים הגבוהים יותר מגיעים מהמשרדים היותר גדולים. מומלץ להשוות מחירים עם מספר משרדים, אולם יש לזכור שלא תמיד כדאי לקחת את המחיר הנמוך ביותר. לעיתים עדיף לקחת את ההצעה היותר יקרה אשר תבטיח תכנון ועיצוב מוקפד הקולע לשביעות רצונכם ובמינימום סיכונים בהמשך.

 

העבודה עם האדריכל

הקשר ושיתוף הפעולה בין האדריכל לבין היזם תקבע את ההצלחה או הכשלון פרויקט הבניה. לפני בחירת האדריכל על היזם לבדוק את ניסיונו של האדריכל ואת "הכימיה" ביניהם ואת התאמת התקציב. חשוב לוודא שהאדריכל קשוב לדרישות המעלות וכמו כן לבחון את יכולתו להדריך ולהציע פתרונות ראויים לכל דרישה. חוסר סבלנות וליקויי תקשורת בתחילת הדרך יכול להיות סיבה טובה לעבור לאדריכל אחר.

חשוב לקבוע מראש בעת חתימת החוזה על פריסת תשלומים על פי התקדמות בשלבי העבודה.

 

אחריות האדריכל

אחריותו של האדריכל היא הרבה מעבר לתכנון והעיצוב הכללי של המבנה. האדריכל ילווה את היזם בשלבים השונים של הבניה, הכל בהתאם לתקציב הפרויקט ובהתאם לחוזה אותו יחתום היזם על האדריכל.

להלן רשימה בסיסית של השירותים אשר באחריותו של האדריכל, כאמור היקף העבודה בכל שלב תלוי בכל פרויקט:

 • ייעוץ והכנת תוכנית עבודה אדריכלית.
 • חלוקה של החללים, מיקום הרהיטים במבנה ותוכנית בסיסית לפיתוח השטח.
 • הדמיה תלת מימדית של המבנה, החללים, חצר המבנה, סידור הרהיטים וכו.
 • הגשת תוכנית בניה לקבלת היתרי בניה מהוועדה לתכנון ובניה.
 • הכנת פרוגרמה אדריכלית הכוללת בין השאר מיקום נקודות המים, החשמל, התקשורת והתאורה, רשימת אלומיניום ופתחים.
 • האדריכל יהיה אחראי מול הרשויות המבקרות.
 • יש לדרוש מהאדריכל תוכנית עבודה מפורטת, הכוללת תוכנית להיתר בניה של כל קומה ושל הגג והחצר, תוך התחשבות מקסימלית בתנאי השטח (נוף, טופוגרפיה, כיווני רוח ועוד) וכדאי שיכיל גם את העיצוב הפנימי של הבית (יחד עם מעצב פנים) על מנת לשלבו יחד עם תכנון מעטפת הבית. כמו כן יש לשים לב האם העבודה כוללת רק תכנון או גם פיקוח מעשי בשטח וכן האם הוא כולל בחירת החומרים לבניין , כולל המחירים שלהם.

 

הכנת עבודה אדריכלית

הערכות נכונה להכנת תוכנית עבודה אדריכלית מתחילה בהכרת השטח, כיווני אוויר, טופוגרפיה של השטח, יש לבדוק מראש אם יש היתרי בניה ויש להכיר את מגבלות המגרש.

האדריכל צריך להכיר לפרטי פרטים את צרכי הלקוח שלו, מבחינה עיצובית, פרקטית ותקציבית. רצוי לערוך את הפגישה בין היזם לאדריכל כאשר שני הצדדים מוכנים לפגישה כראוי; במהלך הפגישה על האדריכל לתשאל את היזם לגבי טעמו העיצובי, צרכים, תקציב נתון וכו. על מנת להפיק תועלת מירבית מפגישת העבודה בין  האדריכל ליזם יש לברר את הדברים להלן:

 • מספר הדירות במבנה.Architecture Design Sketch 3D
 • מספר חדרי שינה מתוכננים בכל דירה ואת גודלם.
 • העדפה של גודלי החללים, גדולים או קטנים.
 • צורך עתידי בחדרי שינה נוספים.
 • צורך בתוספת חדרי אמבטיה ושירותים ביחידת ההורים, ואת גודלם.
 • צורך בקיום משרד (תלוי אם אחד או יותר מהדיירים עובדים מהבית).
 • מיקום חדר הכביסה (יש לצמצם עד כמה שניתן את העברת הכבסים לפני ואחרי הכביסה).
 • מיקום הממ"ד.
 • צורך במדרגות בתוך הבית.
 • גודל הגינה בחצר.
 • גובה התקרה - משפיעה במיוחד על תחושת המרחב בחלל. כאשר התקרה גבוהה יש תחושה של חלל גדול יותר, פתוח ומואר. מה שיוביל לעלייה עתידית בערך הבית למכירה.
 • וכד'...

יש להיזהר מלהעתיק עיצוב שנראה נוח ומתאים בתנאים מסויימים אך לא יתאים לתנאים שלכם. יש לשים לב לתנאי השטח עליו נבנה הבית, הנוף הסובב אותו ואופי היישוב בו הבית שוכן. קחו גם בחשבון שיש סיכוי לא קטן שבבוא הזמן תרצו למכור את הבית ועיצוב אישי מדי לא יתאים למרבית המתעניינים.

 

התכנון האדריכלי

להכנת התרשימים הראשוניים, על האדריכל לחקור ולדעת את דרישותיו של הלקוח, ואת מגבלות התקציב שלו. האדריכל יכין את התרשימים בכפוף לתקני הבניה ובהתאם לסטנדרטים של אסתטיקה ופרקטיות.

התוצר התכנוני הראשוני אשר יוצג בפני היזם הוא תרשים תלת מימדי של המבנה הכולל בתוכו חללים, מפלסים, חדרים, מיקום הריהוט, האמבטיה, אביזרי המטבח, מרפסות וחצר.

השרטוט התלת מימדי הוא כלי בשימוש אדריכלים רבים לצרכי תכנון והמחשה של המבנה ליזם. ההמחשה צריכה להיות ברמת דיוק מקסימאלית על מנת ליצור תחושה אמיתית ואמינה של מודל המבנה.

בשלב זה ניתן להגיע להחלטה בשיתוף האדריכל על נושאים כמו גימורים וגוונים, סוגי חלונות ופתחים ושילוב של מערכות טכניות מגוונות.

   

 

 

 

 

 

                                                                               

בשלב זה אם יש לכם שאלות אלינו...       

נשמח לענות על שאלותיכם              
נשמח להיפגש                       

נא למלא את השדות להלן ולהקיש שלח